Jak udokumentować swój dochód?

Pożyczkodawcy pozabankowi nie mają obowiązku sprawdzania zdolności kredytowej i co do zasady nie muszą tak jak banki badać, czy osoba która stara się o kredyt posiada jakikolwiek dochód, który pozwoli na spłatę.
Należy jednak zaznaczyć, że udokumentowanie dochodu dotyczy w szczególności pożyczek na wyższe sumy. Z reguły na kwoty powyżej 10 000 PLN firmy pożyczkowe nie będą chciały udzielić .
W przypadku mniejszych kwot musimy wypełnić oświadczenie we wniosku. Należy podać tam informacje o dochodach i ich źródłach, a także o wydatkach jakie ponosimy z codziennym utrzymaniem oraz innych zobowiązaniach jak kredyty, pożyczki czy alimenty.

Potencjalne źródła dochodu

Istnieje kilka podstawowych źródeł dochodu, które da się w łatwy sposób udokumentować przy pomocy zaświadczenia, deklaracji podatkowej czy wyciągu z rachunku bankowego. Są to:

  • umowa o pracę, w tym wypadku pracodawca wydaje zaświadczenie;
  • działalność gospodarcza, do udokumentowania PITem lub wyciągiem z konta;
  • umowa cywilnoprawna czyli o dzieło, zlecenie sama w sobie może stanowić zaświadczenie;
  • świadczenia: emerytura, renta, które można udokumentować dokumentem z ZUS jak odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu świadczeń;
  • dochód z gospodarstwa rolnego, w tym wypadku dokumenty podatkowe i wyciąg z konta;
  • wynajmem nieruchomości, umowy i wyciąg z konta.

Zaświadczenie o dochodach to oficjalny dokument, który wydaje pracodawca lub inna instytucja, natomiast oświadczenie o zarobkach to samodzielnie podawana przez pożyczkobiorcę informacja dotycząca wysokości jego dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *