OC na rower elektryczny

Ubezpieczenie OC na rower elektryczny to w niedalekiej perspektywie obowiązek, który chce wprowadzić Komisja Europejska. Dodatkowo na taki pojazd trzeba będzie też zdobyć uprawnienia.
Logiczną konsekwencją powyższych zmian będzie to, że e-bike będzie musiał posiadać tablicę rejestracyjną oraz numer fabryczny. Szczególnie to drugie wymaganie będzie uciążliwe dla posiadaczy rowerów po konwersji.
Do tego nie wiadomo co z homologacją – obecnie każdy producent pojazdu poruszającego się po drogach musi takową posiadać. No i dochodzi jeszcze sprawa badań technicznych…

Zmiany mają dotyczyć wszystkich rowerów z napędem elektrycznym, tych używanych poza drogami publicznymi, w pełni elektrycznych skuterów czy też rowerów wspomaganych elektrycznie tylko podczas pedałowania.

Ile może kosztować OC na rower elektryczny?


Na szczęście są też dobre wiadomości takiego rozwiązania. Ubezpieczenie OC roweru elektrycznego nie powinno kosztować w granicach 50 zł do 200 zł rocznie, czyli tyle samo co skuterów spalinowych oraz klasyczny rowerów. Cena będzie zależała od tych samych czynników co w przypadku każdego innego ubezpieczenie komunikacyjnego, czyli wieku kierującego, długości posiadanych uprawnień, oraz mocy silnika.

Czy ubezpieczenie OC na rower jest potrzebne?

Rower został zakwalifikowany przez polski system prawny jako pojazd. To nakłada na kierujących rowerem pewne obowiązki, jak nakaz poruszania się po jezdni, obowiązek posiadania oświetlenia, itp.

Należy dodać, że rowery elektryczne osiągają moc nawet do 3kW a wysoki moment charakterystyczny dla silników elektrycznych, sprawia, że rozpędzenie takiego pojazdu do prędkości 60-70 km/h to kilka sekund. A więc te pojazdy mogą poruszać się ze znacznie większymi prędkościami niż skutery spalinowe, które obowiązkowo muszą posiadać OC. Kierujący rowerem elektrycznym jest więc narażony na spowodowanie szkody tak jak każdy inny uczestnik ruchu. I właśnie dlatego powinien mieć wykupione OC komunikacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *