OC najtaniej 2019 rok – przegląd

Obowiązek posiadania polisy OC spoczywa na każdym właścicielu zarejestrowanego pojazdu mechanicznego poruszającego oraz nieporuszającym się po drogach publicznych. Sama cena ubezpieczenia OC może różnić się z zależności od towarzystwa dlatego należy przeanalizować różne oferty.

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany przez ustawę, dlatego każdy ubezpieczyciel oferuje identyczną ochronę w ramach polisy OC. Cena jaką klient zapłaci za ubezpieczanie jest zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego, właściciela samochodu oraz parametrów pojazdu a różnice w cenach mogą różnić się nawet kilkukrotnie. Dlatego warto porównać oferty aby znaleźć OC najtaniej i nie przepłacać za coś co w praktyce jest identyczne.

Przykładowe kalkulacje najtańszego ubezpieczenia OC w 2019 roku

SamochódWłaściciel ZniżkaUbezpieczycielNajtańsze OCAplikuj
Ford Fiesta, 2006 rok, diesel 1399 cm3Mężczyzna, 42 lata, woj. świętokrzyskie60%Allianz Online504Wylicz OC >>
Renault Clio, 2006 rok, benzyna-gaz 1149 cm3Kobieta, 23 lata, woj. mazowieckie30%Link41321Wylicz OC >>
Opel Astra, 1999 rok, benzyna 1389 cm3Kobieta, 35 lat, woj. warmińsko-mazurskie60%AXA DIRECT530x
Ford Focus 2000 rok, benzyna-gaz 1388 cm3Mężczyzna, 25 lat, woj. małopolskie 30%You Can Drive753x
Opel Corsa 2011 rok, diesel 1686 cm3Mężczyzna, 49 lat, woj. podlaskie60%Link4525Wylicz OC >>
Opel Astra, 2000 rok, benzyna-gaz 1199 cm3Mężczyzna, 25 lata, woj. małopolskie30%You Can Drive753x
Audi A3, 2009 rok, benzyna 1390 cm3Mężczyzna, 60 lat, woj. dolnośląskie60%AXA DIRECT751x
Honda Civic, 2008 r., Benzyna, 1797 cm3Mężczyzna, 40 lat, woj. małopolskie60%Link4663Wylicz OC >>
BMW seria 5, 1998 rok, benzyna, 1991 cm3Mężczyzna, 40 lat, woj. śląskie60%AXA DIRECT621x
Honda Civic, 2019 r., Benzyna, 1496 cm3Mężczyzna, 38 lat, woj. pomorskie60%Allianz Online645Wylicz OC >>

Zakup polisy OC przez Internet zazwyczaj wiąże się z dodatkowym rabatem, który może sięgać nawet 15%. Dodatkowo, kupując ubezpieczenie OC przez Internet masz możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni.

Rady na zakupienie polisy OC najtaniej

 • Porównanie ofert kilku towarzystw to najlepszy sposób na znalezienie najtańszego OC. Ceny polis miedzy ubezpieczycielami mogą różnić się nawet o kilkaset złotych.
 • Kupuj ubezpieczenia w pakiecie, na przykład za pakiet OC + AC możesz otrzymać kilkanaście procent zniżki. Zniżkę może dać też wykupienie dodatkowego ubezpieczenia mieszkania.
 • Kupuj przez Internet, niektóre towarzystwa udzielają kilkuprocentowych zniżek za zakupy online i płatność elektroniczną.
 • Targuj się, w sytuacji gdy telefonicznie przedłużasz ubezpieczanie a konsultant zaproponuje cenę wyższą niż rok wcześniej, wówczas użyj argumentu „muszę to przemyśleć”. Zazwyczaj konsultant proponuje wówczas zniżkę.
 • Ubezpiecz samochód w mniejszym mieście jeśli masz taką możliwość. jesteś studentem, nie przemeldowałeś się jeszcze z mieszkania rodziców – wykorzystaj to.
 • Jeśli jesteś młodym kierowcą to poproś rodzica który ma zniżki, by został współwłaścicielem samochodu. Cena polisy jest liczona według zniżek współwłaściciela z dłuższą historią bezszkodową. Dodatkowo z każdym rokiem bezszkodowej jazdy wypracowujesz własną zniżkę.
 • Jeśli kupujesz samochód, którego poprzedni właściciel ma już polisę OC na to auto, upewnij się, że opłacił on całą składkę, a nie rozbił ją na dwie raty i niebawem trzeba będzie zapłacić drugą ratę. Ten obowiązek spadnie na Ciebie.

oc najtaniej

Ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenie OC mogą za darmo zaproponować dodatkowe usługi.
– Mini Assistance zapewnia podstawową pomoc w razie wypadku.
– Zielona Karta umożliwia wyjazd samochodem do krajów spoza UE, bez konieczności wykupowania dodatkowego ubezpieczenia.
– Ubezpieczenie NNW zapewnia świadczenia z tytułu uszkodzenia ciała lub śmierci w wypadku drogowym.
– Ubezpieczenie opon zapewnia pomoc przy wymianie koła i pokrycie kosztów naprawy opony.
– Ubezpieczenie szyb pokrywa koszt naprawy lub wymiany szyb w aucie.
– Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży pozwala uzyskać odszkodowanie w przypadku utraty samochodu w wyniku kradzieży lub pożaru.
– Samochód zastępczy zapewni auto w razie wypadku, awarii lub kradzieży.

Czynniki wpływające na cenę polisy OC

Na cenę polisy OC wpływ ma kilkanaście czynników. Są to między innymi:

 • marka i model samochodu – ubezpieczyciele preferują niektórych producentów, kierowcy jeżdżący ryzykowniej mają swoje ulubione marki, a to odbija się na cenie ich ubezpieczenia;
 • pojemność, moc silnika – im mocniejszy samochód tym droższe ubezpieczenie;
 • miejsce zamieszkania właściciela – tutaj premiowane są obszary słabiej zurbanizowane, w dużych miastach jest większe ryzyko kolizji lub stłuczki;
 • wiek właściciela i rok uzyskania prawa jazdy – kierowcy z większym stażem zapłacą niższą stawkę;
 • liczba szkód w ostatnich latach – wpływa na zniżki, które mogą wynieść nawet do 60%.

OC najtaniej dla młodych kierowców


Młodzi kierowcy są na gorszej pozycji, jeśli chodzi o niższe składki OC. Zazwyczaj nie mają oni doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, bądź jest ono niewielkie. Ponadto statystyki wypadków wskazują na nich jako głównych sprawców wypadków. Wysokość składki będzie zależeć głównie od pojazdu – im mniejsza pojemność silnika, tym większa szansa na niższe OC. Młody kierowca może też skorzystać ze zniżek starszego współwłaściciela, który posiada już jakieś zniżki a jest wpisany jako współwłaściciel pojazdu.

Przykładowo, młody kierowca, który dopiero co otrzymał prawo jazdy, zapłaci 1 064 zł za OC 2-litrowej Hondy Accord, i 821 zł za 1,2-litrową Hondę Jazz (You Can Drive).

Przykładowa kalkulacja OC dla młodego kierowcy

Najtańsze OC 2019 rok, 20 letniego kawalera z Krakowa, bez zniżek, samochód to Fabia 1.4 TSI, moc 125 KM. W poniższej tabelce zestawiono koszty ubezpieczenia OC w zależności od ubezpieczyciela.

UbezpieczycielCena
Uniqa1 148 zł
Axa Direct1 823 zł
YouCanDrive2 416 zł
MTU2 848 zł
Link43 168 zł

Czynnikiem dominującym koszt OC dla młodego kierowcy jest moc silnika pojazdu. Najsłabszy samochód na drogach, czyli Fiat 126p z silnikiem o mocy 24 KM charakteryzuje się niskim kosztem OC dla młodego kierowcy, za ubezpieczanie takiego auta młody kierowca bez doświadczenia zapłaci około 600 zł.

Kto płaci najtaniej za ubezpieczanie OC?

Analiza danych z porównywarek internetowych wskazuje, że najtańsze OC mają wiekowi kierowcy, posiadający starsze, małolitrażowe samochody, mieszkający w mniej zurbanizowanych rejonach Polski.
Benzynowy Daewoo Matiz, Fiat Cinquecento czy nieśmiertelny Fiat 126p, zarejestrowany w województwie lubelskim czy podkarpackim, przez kierowcę w wieku 60+ to przepis na OC w granicy 300-400 złotych.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Brak wykupionego ubezpieczenia OC może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Gdy taki brak zostanie wychwycony przez system UFG, lub też podczas zwykłej kontroli drogowej, wówczas należy liczyć się z dość restrykcyjnymi konsekwencjami finansowymi.
Obecnie, w 2018 roku, kara dla kierowcy samochodu osobowego, za brak OC wynosi:

 • 4200 zł gdy przerwa wynosiła powyżej 14 dni,
 • 2100 zł gdy przerwa wynosiła od 4 do 14 dni,
 • 840 zł gdy przerwa wynosiła do 3 dni.

Ale to nie wszystko, gdy zdarzy się wypadek ze szkodą, wówczas takie nieubezpieczony kierowca będzie musiał pokryć szkody z własnego majątku.

W 2019 roku kary za brak OC będą jak opisano tutaj.

Najtańsze OC na raty

Rozłożenie ceny ubezpieczenia na raty jest czynnikiem zwiększającym cenę polisy OC. Wiąże się to z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi większe koszty związane z ryzykiem niezapłacenia kolejnej, zazwyczaj 2 raty, za ubezpieczenie.

Gdy klient wpłaci pierwszą ratę ubezpieczenia, to niezależnie od tego czy później opłaci kolejne raty czy też nie, to ochrona ubezpieczenia OC działa cały czas do końca terminu polisy. Towarzystwo nie ma prawa wypowiedzieć umowy OC z racji niespłacenia kolejnych rat.

Oczywiście w takich wypadkach sprawa zazwyczaj kończy się w sądzie, a to generuje kolejne koszty, które muszą mieć odbicie w cenie oferty ratalnej. W cenę OC na raty musi zostać wliczone ryzyko, że jeden na kilkunastu, kilkudziesięciu klientów nie wpłaci raty.

OC najtaniej 2019 rok – przegląd
4.8 (95.68%) 37 głosów

9 myśli nt. „OC najtaniej 2019 rok – przegląd

 1. Dominik

  Wybór najtańszego OC jest dla mnie o tyle istotny, że sam jestem młodym kierowca i nie chce przepłacać za ubezpieczenie, ale niestety nie mam wyboru. W czerwcu 2018 kupiłem polisę, ale niestety nie zrobiłem dobrego rozpoznania i trochę przepłaciłem. Auto miałem na współwłasność, ale nie przeanalizowałem wszystkich ofert i w sumie przepłaciłem jakieś 300 zł.

  Odpowiedz
 2. tomek

  Mam obecnie 23 lata i gdy kupowałem swój pierwszy samochód zaraz po zdaniu egzaminu na prawa jazdy to wpisałem tatę jako współwłaściciela. Taka opcja jest idealna jeśli ma się kogoś znajomego ze zniżkami, bo można sobie już wyrabiać zniżki.
  Jeśli chodzi o oferty to zawsze porównuję w kilku firmach, korzystam z porównywarek, ale potem i tak sprawdzam na stronie ubezpieczyciela bezpośrednio, bo porównywarki mają droższe ceny przez marże jaką naliczają.

  Odpowiedz
  1. adam

   A da się wpisać kogoś do dowodu jak ma się już kupiony samochód. Też jestem zainteresowany tańszym OC mam nawet osobę, która mi pomoże. Ale czy musze w takim wypadku iść do urzędu i załatwiać rejestrację samochodu od nowa?

   Odpowiedz
 3. darek

  Jak to jest z tą współwłasnością w razie kolizji? Zniżki przepadają wszystkim współwłaścicielom czy tylko kierowcy, sprawcy. Czy jeśli współwłaściciel miał zdarzenie w innym, czyli 100% swoim samochodzie, to też kasuje zniżki na auto ze współwłasności?

  Odpowiedz
  1. admin

   Jeżeli młody kierowca, właściciel samochodu spowoduje szkodę, to drugi współwłaściciel samochodu także straci część swoich zniżek. Niestety, tutaj jest ten haczyk z ubezpieczeniem na współwłaściciela.

   Odpowiedz
   1. darek

    Czyli sytuacja nie jest aż tak różowa, ale w sumie ma to sens jeśli przejmuje się zniżki oc to z dobrodziejstwem inwentarza.

    Odpowiedz
 4. Ada

  A ja nie wiem czy kupowanie oc za pomocą internetu wychodzi najtaniej. Ja sprawdzałam kilka firm online, potem poszłam do agenta i znalazł mi jeszcze tańsze ubezpieczenie. Co prawda nie była to znana firma, ale chyba nie o to chodzi żeby mieć oc w znanym towarzystwie, tylko żeby płacić najmniej.

  Odpowiedz
  1. tadek

   A ja jednak zostanę przy zakupach ubezpieczenia online, z prostego powodu – oszczędzam czas. Nie wiem czy wyrwania tych 20-30 złotych z ceny jest warte godziny straconej na wizytę u pośrednika.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *