Wiek kierowcy a koszty OC

Jak powszechnie wiadomo, im młodszy kierowca tym wyższą stawkę za ubezpieczenie OC musi płacić. Różnice w cenach między najbardziej uprzywilejowaną grupą, czyli kierowców wieku 60 lat i więcej, a tymi którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 18-25 lat, jest ogromna.

Wiekiem granicznym dla wielu ubezpieczycieli jest 25 lat, po których skończeniu stawka za ubezpieczenie komunikacyjne OC drastycznie spada.

Starsi kierowcy z reguły posiadają największe doświadczenie na drodze, a co za tym idzie mają wypracowane najwyższe zniżki za bezszkodową jazdę. Statystycznie to właśnie starsi kierowcy najmniej kolizji i wypadków.

Analogicznie, młodzi kierowcy nie posiadają ani doświadczenia za kierownicą, ani zniżek przez co cena polisy OC dla nich jest o wiele wyższa.

Pod koniec 2018 roku przeciętny koszt ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy wyniósł około 1700 złotych, podczas gdy starsi kierowy płacili przeważnie w przedziale 750 zł – 650 zł.

Pozostałe czynniki wpływające na cenę polisy OC.

  • Miejsce zamieszkania – w wielkich miastach, o dużej gęstości zaludnienia, ceny ubezpieczenia OC są z reguły wyższe.
  • Marka samochodu – niektóre marki są pod względem ceny OC wyceniane drożej, BMW czy Audi należą do liderów tego zestawienia.
  • Pojemność silnika – im mniejszy silnik tym tańsze ubezpieczenie OC. Zazwyczaj skok ceny za OC występuje po przekroczeniu 2 litrów pojemności silnika.

Gdzie kupić najtańsze OC?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Cena ubezpieczenia OC zależy do wielu czynników, z których dość istotnym jest które towarzystwo wybierzemy.
Dlatego tak istotnym jest sprawdzenie ceny u kilku ubezpieczycieli, względnie skorzystanie z porównywarki. Jednak korzystając z porównywarki ubezpieczeń OC należy mieć świadomość, że nie zawiera ona wszystkich firm, w szczególności tych działających w modelu direct.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *